
Lubczyna – wieś położona około 7 km na północny – zachód od Wieruszowa po lewej stronie rzeki Prosny . Do Lubczyny należały gospodarstwa Wesoła i Jastrząb . Wieś posiada dwa stawy , strumyk Niesób i wzgórze zwane Łysą Górą . Od 1907 roku znajduje się tu szkoła katolicka jednoklasowa . Nauczycielem jest pan Br. Drobnik . Należą do niej Lubczyna , Wesoła i Jastrząb . W początkach XX wieku we wsi znajdowała się karczma , kuźnia , owczarnia Jastrząb i 1,5 km na południe od wsi istniał wiatrak Wesoła ( Przeniesiony tu około 1880 roku z innej wsi . Mógł on przemielić około jednej tony zboża na dobę . Czynny był do 1950 roku . W tej chwili pozostał po nim jedynie skromny ślad wzgórza . ) , pięć posad komorniczych pańskich bez roli . Gospodarstw jest 43 ( 48 w różnych źródłach różnie podawane ) mających 800 mórg , dwór p. Wal. Szczanieckiej ma 2000 mórg . Folwark pański należący do rodziny Szczanieckich posiadał gorzelnię ( powstałą w latach 1905 – 1906 ) czynną do dzisiaj w Gospodarstwie Rolnym PGR . Obecnie właścicielem gorzelni jest Wiesław Wawrzyniak . Wieś należy do parafii Wyszanów . Dawniej należała do Wójtostwa w Podzamczu i liczyła 515 mieszkańców . Do roku 1848 najwięcej zawiązywały się gospodarstwa wiejskie nabyte z dóbr pańskich . Gospodarstwa i dobra pańskie budowano przeważnie z drewna i innych materiałów , niestety też łatwopalnych , często przez pożar trapionych . Z obyczajów takich jak w ,, Ostatki ” wożą na taczkach nowożeńców i nowoprzybyłych do wsi . ( Wiadomości otrzymałem od pana Eugeniusza Grzesiaka – dodatek do ,, Przyjaciela Ludu ” z 1928 roku opisujący Powiat Kępiński str. 40 Lubczyna ( skróty imion należy uznać w domyśle lub ustalić : Br. – Bronisław , Wal. – Walentyna ) Ponadto w broszurze z roku 1928, która była dodatkiem do gazety „Przyjaciel Ludu” został opisany Powiat Kępiński. Materiały te na podstawie zapisów poszczególnych parafii rzymsko-katolickich zebrał ówczesny proboszcz z Grębanina Gmina Baranów. Na str. 40 ) . Ponieważ wieś kilkakrotnie płonęła ( np. szkoła trzykrotnie ) . Zrodziła się wśród mieszkańców myśl utworzenia w Lubczynie jednostki OSP .
W miesiącu maju 1933 roku do ówczesnego ogniomistrza druha Franciszka Neumana wystąpili druhowie : Wieczorek Wincenty , Jajczyk Józef i Kozaczek Wicenty z wnioskiem o założenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczynie . Na skutek wniosku polecił Wójt Długaszewski Stanisław zwołać w dniu 28 maja 1933 roku zebranie gromadzkie , na ktore przybyło około 80 mężczyzn . Z ramienia Zarządu Gminy i z ramienia Władz Strażackich przybył na zebranie druh Franciszek Neuman , sekretarz Gminy . Zebranie otworzył sołtys Jokla Józef . Druh Neuman wyjaśnił cele i zadania OSP . Obecni na zebraniu postanowili jednogłośnie założyć OSP . Na członków zgłosiło się 70 mężczyzn . Wybrano pierwszy zarząd :
- Prezes – druh Szczaniecki Tadeusz ,
- Naczelnik – druh Wieczorek Wincenty ,
- Zastępca naczelnika – druh Moska Władysław ,
- Sekretarz – druh Grelowski Rudolf ,
- Skarbmik – druh Jajczyk Józef ,
- Gospodarz – druh Peliński Jan ,
- Ławnik – druh Kozaczek Wincenty i druh Wróbel Franciszek . ( W rejestrze naczelników OSP i ich zastępców Powiatu Kępińskiego z roku1936 widnieje taki zapis dot. OSP Lubczyna . Naczelnik Wincenty Wieczorek – gorzelany st. wojskowy kapral lat 30 ur. 1908 . Zastępca naczelnika Władysław Moska – rolnik st. wojskowy st. szer. lat 32 ur. 1906 . ( kiedyś aby być naczelnikiem trzeba było odbyć służbę wojskową ) . Przy pierwszym nazwisku zapis, że wstąpił do straży 28.05.1933 r. Ponieważ w większości przypadków mieszkańcy danej wsi, którzy byli na pierwszym zebraniu założycielskim zostawali członkami tej straży, stąd po wybraniu na funkcję kierowniczą i wnioskowani na naczelnika bądź zastępcę musieli podać staż strażacki. Stąd data wstąpienia do straży pokrywała się z datą założenia danej OSP. W tej sytuacji należy uznać , że 28.05.1933 jest datą założenia OSP w Lubczynie. Wyjaśniam dlaczego te dane znalazły się w rejestrze Oddziału Powiatowego Związku OSP w Kępnie przed wojną. Otóż ówczesne Wójtostwo Podzamcze, do którego należała Lubczyna należało do Powiatu Kępińskiego, stąd Związek Powiatowy prowadził rejestr naczelników i zastępców zatwierdzonych przez starostę na te funkcje. Taką informację otrzymałem od pana
Eugeniusza Grzesiaka – b. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kępnie ) .
Druh Szczaniecki Tadeusz pełnił funkcje prezesa do wybuch II Wojny Światowej. Od czasu utworzenia OSP w Lubczynie do 1.09.1939r. straż brała udział przy pożarach 24 razy. W czasie okupacji straż jako organizacja nie istniała, a członkowie byli wcieleni do obowiązkowej służby pożarniczej. Po odzyskaniu niepodległości w dniu 25 lutego 1945 roku jednostka została od nowa zorganizowana, a prezesem został Grzeszczyk Leon. 13 lipca 1947 roku jednostka otrzymała sztandar. W latach 1948-1953 prezesem jednostki był druh Wolski Władysław, a następnie od 1954 do 1956 druh Idzi Fiołka . W latach 1957-1959 władze sprawowali Łabuda Feliks i Żłobiński Idzi. Następnie w latach 1960-1965 prezesem był druh Opacki Władysław, a od 1965 do 1967 druh Wróbel Michał. Na zebraniu OSP w dniu 3 marca 1963r. powołano komitet budowy strażnicy – przewodniczącym został druh Berski Edmund. Uroczyste otwarcie Domu Strażaka nastąpiło 30.04.1967r. Od 1967 do 1970 prezesem był druh Walczak Stanisław. W latach 1970-2000 prezesem OSP w Lubczynie był druh Berski Edmund, który przyczynił się do budowy, a następnie do rozbudowy domu strażaka, był aktywnym działaczem społecznym na rzecz naszej miejscowości, zmarł 13.04.2002r. 12 czerwca 1983r. jednostka obchodziła 50-lecie istnienia. Następne uroczyste otwarcie ale już rozbudowanego Domu Strażaka w Lubczynie nastąpiło 12 listopada 1989r. 30 maja 1993r. jednostka obchodziła 60-leci powstania OSP w Lubczynie.

20 stycznia 2001r. na walnym zgromadzeniu prezesem został Mazur Stanisław, Funkcje te pełnił do 2011r. Dnia 25.06.2007r. zmarł druh Szczaniecki Tadeusz – założyciel i pierwszy prezes powstałej jednostki OSP Lubczyna. W 2011r. na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano następujący skład zarządu: prezes Błoch Stanisław, wiceprezes-naczelnik Rachwała Andrzej, wiceprezes Łatacz Józef, z-ca naczelnika Małys Henryk, sekretarz Piętak Marek, skarbnik Wilk Bogdan, gospodarz Cygan Waldemar, kronikarz Szczepaniak Roman, członek zarządu Bednarek Jacek.

Wiadomości zostały zaczerpnięte z literatury :
1 . Ryszard Rosiu – Ziemia Wieluńska w XIII – XVI wieku . Studia z dziejów osadnictwa . Rada Okręgu Łódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich – Łódź 1961 rok .
2 . Józef Janiszewski – Powiat Kępiński , Kępno 1928 rok .
3 . Księga z XVIII wieku z zapisem odręcznym dwujęzycznym o Lubczynie .
4 . Katalok zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce powiat Wieluń i Wieruszów województwo łódzkie .
5 . Kronika jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczynie .
6 . Zapisy o istnieniu i rozwoju OSP w Lubczynie od najstarszych mieszkańców wsi Lubczyna .
7. Ewidencja członków OSP w Lubczynie z dnia 28 maja 1933 roku .
8 . Z opracowania kroniki na 60 lecie Obchodów Straży Pożarnej w Lubczynie – opracował krótką kronikę dr Edmund Berski – prezes OSP w Lubczynie .